{{user.isim}} {{user.soyisim}}

Genel Duyurular

Genel Duyurular

Tarlada ve Halde Kalan Ürünler Dijital Ortamda Pazarlanacak

TARLADA VE HALDE KALAN ÜRÜN DİJİTAL ORTAMDA PAZARLANACAK

Ekonomi Reform Paketi'nde, tarımsal arz ve talebin "dijital pazar yeri" yaklaşımı ve "sözleşmeli tarım" modeliyle buluşmasını sağlayan Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) uygulamasına ilişkin unsurlar yer aldı.

Buna göre, tarlada ve hallerde kalan taze meyve ve sebzeleri piyasaya kazandıracak mekanizmalar geliştirilecek. Bu ürünler DİTAP'a dahil edilerek, hızla alıcılarla buluşturulacak. Bunun için DİTAP'ta özel bölüm açılacak.

DİTAP sayesinde her ölçekteki çiftçi, ürünü için pazar bulabilecek, tüketici ve esnaf da istediği kalitede ürün tedarik edebilecek.

Sebze ve meyve zayiatının azaltılması için soğuk zincir oluşturulmasına da destek verilecek. Tarımsal üretim planlamasına katkı sağlamak, üretimde öngörülebilirliği artırmak ve fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek için sözleşmeli tarım mekanizmaları geliştirilecek. İşlenmemiş gıda fiyatlarında aracılık maliyetlerini de düşürecek olan Hal Yasası Teklifi Meclis'e sunulacak.

Kurulacak Erken Uyarı Sistemi üzerinden özellikle üretim, toptan ve perakende aşamasında gıda zincirinin tamamı anlık olarak takip edilerek, raporlanacak


Benzer Genel Duyurular

Tarlada ve Halde Kalan Ürünler Dijital Ortamda Pazarlanacak
Kobilerimizi Dünya Ligine Çıkarıyoruz
Daire Büyüklüğüne Göre Otopark zorunluluğu Uygulaması Getiriliyor
Türkiye'de Şubat'ta 81 Bin 222 Konut Satıldı
2020^de Atıklardan 100 Milyon Litre Biyodizel Yakıt Üretildi