{{user.isim}} {{user.soyisim}}

Genel Duyurular

Genel Duyurular

Daire Büyüklüğüne Göre Otopark zorunluluğu Uygulaması Getiriliyor

DAİRE BÜYÜKLÜĞÜNE GÖRE OTOPARK ZORUNLULUĞU UYGULAMASI GETİRİLİYOR

Otopark Yönetmeliği değişikliği, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanmak üzere Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Yönetmelik değişikliği, 31 Mart'tan itibaren yürürlüğe girecek.

Otopark Yönetmeliği değişikliğiyle, her daire için en az 1 otopark zorunluluğu uygulamasında değişiklik yapılarak, daire büyüklüğüne göre otopark zorunluluğu uygulaması getirilecek.

Değişiklikle, 80 metrekareden küçük her 3 daire için en az 1 otopark, 80-120 metrekare arasındaki her 2 daire için en az 1 otopark, 120-180 metrekare arasındaki her daire için en az 1 otopark ve 180 metrekare üzeri her daire için 2 otopark yeri ayrılması sağlanacak.

Dükkan, mağaza ve banka gibi fonksiyonlarda her 30 metrekare için 1 olan otopark zorunluluğu, her 40 metrekare için 1, büro binalarında her 40 metrekare için 1 olan otopark zorunluluğu, her 50 metrekare için 1 olacak şekilde revize edilecek.

Otoparkın öncelikle bina bodrumunda karşılanması zorunluluğu kaldırılarak, talebe göre binanın bodrumunda, arka, yan veya ön bahçesinde ya da bu bahçelerin altında öncelik olmadan karşılanabilmesi hükmü getirilecek.

Parsel arka bahçesinde binalara 2 metreden fazla yaklaşmamak ve zemin kat yüksekliğini aşmamak kaydıyla mekanik otopark yapabilme imkanı verilecek.


Benzer Genel Duyurular

TÜBİTAK Patent ve Ar-Ge Destekleme Çağrıları Bilgilendirme Semineri
Türkiye'de Şubat'ta 81 Bin 222 Konut Satıldı
Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 11.03.2021 tarihli Kararı Resmi Gazetede Yayınlandı
Tapu Siciline Konulan Kamusal Kısıtlamaların Kaldırılmasyıla Taşınmaz Bilgilerine Ulaşılabilecek
Kısa Çalışma Sonrası İnsan Kaynakları Yönetimi Uygulamaları Online eğitimi
Tarlada ve Halde Kalan Ürünler Dijital Ortamda Pazarlanacak