{{user.isim}} {{user.soyisim}}

Odamızdan Haberler

Odamızdan Haberler

İkinci El Araç Alım Satımı Yapan İşletmeler İçin Önemli Duyuru

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan; ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretine ilişkin usul ve esasları düzenleme amacı taşıyan “İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik” 13.02.2018 tarihli 30331 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.


Bahse konu Yönetmeliğe göre ikinci el motorlu kara taşıtları ticaretinin yapılabilmesi için Yetki Belgesine sahip olma zorunluluğu getirilmiştir. Yetki Belgesi işletmenin bulunduğu Ticaret İl Müdürlüğünden alınabilecektir. İl Müdürlüğü yetki belgesi verirken Yönetmeliğin 6 ncı maddesinde yazılı şartları arayacaktır. İlgili yönetmeliğe ulaşmak için (TIKLAYINIZ) http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2018/02/20180213-3.htm

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapan gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün ayrıca işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olması gerekmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olunmaması halinde Ticaret İl Müdürlüğünden Yetki Belgesi alınamayacaktır.

Mesleki yeterlilik belgeleri yalnızca Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlarca verilmektedir. Dolayısıyla mesleki yeterlilik belgesi veya yetki belgesi yerine geçen herhangi bir belge bulunmamakta olup çeşitli kurum ve kuruluşların bu belgeler yerine geçen belgeler verdiğine ilişkin açıklama ve yönlendirmelerine itibar edilmemesi gerekmektedir.

Bu kapsamda Odamız tarafından, yetkilendirilmiş belge kuruluşu ile iletişime geçilerek MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almak isteyen üyelerimiz ve çalışanlarının sınav organizasyonu için ön başvuru alınmaktadır. Alınan talepler doğrultusunda sınavlar planlanacak olup, kesin sınav tarihleri ayrıca belirlenecektir.

İlgili üyelerimize duyurulur.

Yorum Yaz


Benzer Odamızdan Haberler

Çayeli’nde kişisel gelişim ve farkındalık semineri düzenledi.
Üyelerimizin yıllık ve munzam aidat borçlarına yeniden Yapılandırma imkanı. Son Gün 31 Temmuz 2018
Yıllık ve Munzam Aidat 1. Taksitleri Son Ödeme Tarihi 02 Temmuz 2018
Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri Odamızda Gerçekleştirildi
Çayeli Ticaret ve Sanayi Odası'ndan Rize Ticaret Borsası'na Ziyaret
Çayeli Ticaret ve Sanayi Odası incelemelerde bulunmak üzere Batum’a gitti.