{{user.isim}} {{user.soyisim}}

Odamızdan Haberler

Odamızdan Haberler

Çayeli Kuru Fasülye Yemeği Coğrafi İşaret Tescili Yerel ve Ulusal Basında

Çayeli Ticaret ve Sanayi Odası Tarafından Türk Paten Enstütüsüne yapılan Coğrafi İşaret Başvurusu sonucu Çayeli Kuru Fasülye Yemeği Coğrafi İşaret Tescili gerçekleşti ve bu haber  Ulusal basında yer almaya başladı. Çayelimize hayırlı olmasını diliyoruz. 

Çayeli Ticaret ve Sanayi Odası

 

 

 

 

Kuru Fasulye Yemeğinin Çayeli'ne Özgü Lezzeti Tescillendi

Türkiye'nin milli yemeği kuru fasulyesiyle ünlü Rize'nin Çayeli ilçesinde bu lezzet, Çayeli Ticaret Sanayi Odası tarafından coğrafi işaret belgesi alınarak tescillendiFasulye yetiştirilmeyen Çayeli'nde bu yemeğe Erzurum'un İspir ilçesinden getirilen fasulye tat katıyor Çayeli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sarı:Türkiye'de bu şekilde yapılan başka yer yok. Turizm gezilerinin vazgeçilmez yemeği. Yıllardır turlar düzenleniyor. Çayeli'ne gelip kuru fasulye yemeden kimse geri dönmüyor"

 

Devamı İçin Tıklayın

 

Haber, Haberler

Kuru fasulye yemeğinin Çayeli'ne özgü lezzeti tescillendi

Türkiye'nin vazgeçilmez tatlarından, sofraların en önemli yemekleri arasında olan "kuru fasulye", Çayeli Ticaret Sanayi Odasının girişimiyle coğrafi işaret belgesi alınarak tescillendi.

 

....

Olay53.com

Çayeli Ticaret Sanayi Odası Başkanlığınca, 4 Nisan 2017'de Türk Patent ve Marka Kurumuna müracaat edildi. Türkiye'nin milli yemeği kuru fasulyenin Çayeli'ne özgü lezzeti, coğrafi işaretle tescillenerek kayıt altına alındı.

Rize'nin 50 bin nüfuslu ilçesinde fasulye yetiştiriciliği yapılmıyor. Bu yemeğin yapımı için Erzurum'un İspir ilçesinden fasulye getiriliyor. İlçede yaklaşık 60 yıllık fasulye pişiren lokantalar bulunuyor.

Haberin devam için tıklayın

Yorum Yaz


Benzer Odamızdan Haberler

Cumhuriyet Bayramı Kutlama Mesajı
Çayeli ilçe garnizon komutanı Çetin ÖZTÜRK’ e Odamızdan ziyaret
Personel toplantımızı tüm personelin katılımı ile gerçekleştirdik.
Çayeli Kuru Fasülye Yemeği Coğrafi İşaret Olarak Tescil Edildi
Tartı Aletleri Ölçü ve Ayar İle İlgili Diğer İşlemler Hakkında Önemli Duyuru
MEGİP Rize İl Çalışma Grubu İlk Toplantısı Gerçekleştirildi